Střihy pudlů

Pudl je jednoznačně plemeno s největší možnou škálou úpravy. Jedinečná textura srsti způsobuje, že srst drží tvar a umožňuje úpravu pudla do nepřeberného množství střihů. V tomto článku si ukážeme pestrou paletu střihů, ať už standardních, tj. povolených na výstavách nebo fantazijních či pouze praktických.

Na výstavách jsou povoleny následující střihy:

1) Střih klasický (standardní, lví)
Historicky nejstarší střih. Pochází z doby, kdy byl  pudl využíván jako lovecký pes pro práci ve vodě. Vyholené zadní partie ulehčovaly plavání, „vesta“ chránila před prochladnutím a promočením ( v dobách, kdy byl pudl využíván pro práci ve vodě nikdo srst nečesal, a tak byla díky zplstnatění neprostupná pro vodu i chlad) a náramky udržovaly klouby v teple. V současné době je tento střih zatlačen poněkud do pozadí, na výstavách se s ním setkáváme spíše výjimečně. „Klasika“ vyžaduje bohaté osrstění předních partií těla, karpálních i tarzálních kloubů a v neposlední řadě dokonalé utváření zádě a naprosto korektní postoj končetin.

Klasický střh – pudl trpasličí fawn – fena Cristine Aurea Lady Margaret
(maj. Ing. Irena Lukešová)


 2) Střih moderní
Standardem FCI byl uznán v roce 1965 a velmi přispěl k popularizaci plemene. V současné době se s ním na výstavách téměř nesetkáme, byla nahrazen efektnějšími druhy úpravy. Mezi amatérskými milovníky plemene je ovšem dodnes velmi oblíbený pro poměrně snadnou údržbu. Perfektní provedení výstavní „moderny“ je technicky náročné, na ulicích nejčastěji vidíme více či méně nedokonalé variace tohoto střihu.

Moderní střih – pudl velký černý – pes Bruno Banani z Hlubockého dvora
(maj. Šárka Nováková)

 

3) Střih anglický (sedlový)
Začal se objevovat na výstavách v osmdesátých letech. V našich podmínkách nezískal žádnou oblibu. 
 

Anglický sedlový střih – střední bílý pudl – pes Peltiskje ´s Yuri Mon Bel Avenir

4) Střih „baby“
Jeho název pochází z doby, kdy byl  povolen pouze do třídy dorostu a mladých (do roku 1987). Záhy získal obrovskou oblibu a stal se doslova „uniformou“ výstavních psů. Je nesmírně líbivý a dává vyniknout bohaté srsti a krásné štíhlé čenichové partii, která je zcela odhalena a kontrastuje tak s bohatou srstí topknotu. Údržba „bejbiny“ je zejména u středních a velkých pudlů časově náročná.

Baby střih – střední bílý pudl – fena Lucretia Arcanus Iliria
(maj. Ing. Naďa Klírová)


5) Střih kontinentální
Americký kontinentální střih je bezesporu nejefektnější, ale také velice extravagantní úpravou. Vzhledem k tomu, že narozdíl od baby střihu velice nemilosrdně odhalí nedostatky v tělesné stavbě, vyžaduje psa s krátkým formátem, vynikajícím úhlením, dlouhým krkem a s vynikající kvalitou srsti, která musí mít dostatečnou délku na krku a hlavě. V tomto střihu jsou prezentováni především velcí pudlové, střední méně často, trpasličí a toyové spíše sporadicky.
 

Americký kontinentální střih – pudl velký bílý fena Calliste du Cristaux Glace´s (maj. MVDr. Katarína Prochotská)

6) Střih skandinávský
Tento střih je známý také pod názvem „terier clip“. Je podobný modernímu střihu, ale ocas a uši jsou oholeny. Původně byla do tohoto střihu upravována pouze zvířata po skončení výstavní kariéry, pak byl tolerován na výstavách ve třídě veteránů. Od roku 2014 je povoleno vystavovat v tomto střihu i v ostatních třídách. Střih si získal rychle oblibu a dnes je do něho upravováno poměrně hodně pudlů, zejména velkého rázu. Lze předpokládat, že stejně jako moderní střih v šedesátých letech, tak i skandinávský střih v současnosti povede k větší popularizaci plemene mezi širšími vrstvami obyvatel, které odmítají extravagantní nebo složité formy úpravy. Výstavní „skandinávie“ je stejně náročná na provedení jako výstavní moderna, její „domácí“, strojkem provedená verze neklade na střihače takové nároky.

Skandinávský střih – velký hnědý pudl – fena Bonie Brown Lady Sorbonna
(maj. Dana Doušová)

Další střihy nejsou na výstavy povoleny a rovněž „na ulici“ se s nimi u nás prakticky nesetkáme.

6) Střih karakulský
Je poměrně rozšířen v Německu, kde v třicátých letech vznikl. Na čenichové partii je ponechán vous, uši jsou ostříhané nakrátko, ocas nemá terminální pompon („bambuli“). Korunka je ostře oddělena od krátké srsti na krku, tělo je ostříháno nakrátko, poměrně bohatě osrstěné končetiny mají nejdelší srst na loktech a stehnech, směrem dolů se zužují.

Karakulský střih – pudl střední černý Deleite de Nigromanta
(maj. Silvie Syrovátková)


7) Miami clip
U tohoto střihu je hlava upravena do korunky jako u moderního střihu, následně je celé tělo oholeno strojkem na cca 1 cm, pouze na ocase a končetinách jsou ponechány pompony jako u střihu klasického nebo kontinentálního. Miami clip volí často majitelé velkých pudlů, kteří chtějí zachovat ponecháním bambulí „jakýstakýs“ dojem pudla, ale nechtějí se věnovat péči o srst.

8) Střih asijský
Asijské země na jedné straně dokáží dotáhnout úpravu pudla k naprosté dokonalosti ve standardních střizích, na straně druhé si také libují ve vytváření střihů, které eleganci plemene spolehlivě zlikvidují. Jedná se o střihy, při kterých jsou pudlové upravováni do jakési „medvídkovité“ vizáže – čenichová partie není vyholena, ale hlava je ostříhána dokulata, podobně jako u bišonka. Srst na končetinách je obvykle vytvarována do výrazných zvonů. Do tohoto střihu jsou také bez výjimky nastříháni psi, kteří figurují v „roztomilých“ videích, . která kolují po internetu. Pudlové na nich capkají v šatičkách po zadních, sledují v pyžamu pohádku v televizi nebo houpají štěňata v kolébce… Účelem těchto videí není nic jiného než vysoká sledovanost a masivní sdílení. Pudlové jsou k těmto činnostem cvičeni, bohužel často velmi brutálními metodami, které nemají s moderním pojetím výcviku psů pranic společného.

Pudla lze upravit do tak nepřeberného množství střihů, že při nejlepší vůli můžu popsat jen zlomek z nich. Na soutěžích v kreativním stříhání jsou pudlové nastříháni dle fantazie střihače do podoby jiných zvířat (namátkou lev, bizon, kůň, panda velká, velbloud), jiných plemen (bedlington teriér, knírač, kerry blue teriér, atd.) nebo mají v srsti vystříhané nejrůznější motivy. Mnoho lidí se nad těmito soutěžemi pohoršuje a označuje je za týrání, je třeba si uvědomit, že pes je po několika hodinách úpravy a po absolvvání soutěže ostříhán nakrátko a zhruba rok do další soutěže žije běžný psí život.

Bez diskuze lze říci, že to, co dělá pudla pudlem, je úprava. Dobře zvoleným a dobře provedeným střihem lze zakrýt mnohé nedostatky psa a naopak vyzdvihnout přednosti. Špatně provedený střih na druhé straně i pěkného psa výrazně poškozuje.

Neupravený, zarostlý nebo naopak dohola oholený pudl je psem, který při nejlepší vůli není ničím pěkným na pohled.

Jedna fena a tři druhy úpravy – neumělý sportovní střih, nedorostlý baby střih a skandinávský střih – střední fawn fena Wai Ki Ki Aurea Ytaner (maj. Bc. Martina Doležalová)
A ještě jednou – jedna fena ve třech střizích – amatérském domácím, baby střihu a americkém kontinentálním – toy bílá fena Zoe Top Narcis
(maj. Ing Irena Lukešová)

11) Střih sportovní (Sportling-Clip)
 Tělo je ostříháno pomocí strojku velmi krátce, včetně uší. Na hlavě se ponechává krátká korunka, ocas může být bez bambule. Tento střih vyžadují lidé, kteří se nechtějí věnovat péči o srst. Někdy jsou takto ostříhána zvířata po ukončení výstavní kariéry.